January 23, 2025 | user

Kādus dārzeņus un augļus ēst pavasarī: ieguvumi organismam

Pavasara uzturā jāiekļauj dilles, pētersīļi, salāti, selerijas, sīpolu spalvas un spināti. Tos var pievienot gataviem ēdieniem un salātiem ar augu eļļas mērci.

Tas ir svarīgi, jo zaļumi satur A, C, PP vitamīnus, kas nepieciešami imūnsistēmai un sirds un asinsvadu sistēmai, saka eksperti.

Ieteicams uzturā iekļaut arī sparģeļus. Vislabāk tos nomizot no raupjās mizas un sagriezt salātos, vai arī var vārīt sālītā ūdenī ar cukuru un sviestu. Šis dārzenis satur A, C, magniju, PP, E un B grupas vitamīnus, pateicoties kuriem sparģeļi stimulē zarnu darbību, pazemina cukura līmeni un cīnās ar iekaisumu.

Skābenes un redīsi, kas bagāti ar dzelzi, fosforu, šķiedrvielām, vitamīniem, arī palīdzēs papildināt vitamīnu trūkumu.

No augļiem eksperti iesaka, ja nav kontrindikāciju, koncentrēties uz citrusaugļiem – citroniem, apelsīniem, pomelo, greipfrūtiem un laimiem. Tiem piemīt dziedinoša iedarbība uz imūnsistēmu, tie nomierina nervu sistēmu un uzlabo garastāvokli.

Ieteicams arī reizi dienā apēst banānu – šis auglis ir bagāts ar kāliju, mangānu, E un B6 vitamīniem.

Share: Facebook Twitter Linkedin
January 7, 2025 | user

Piecas izplatītas ēdiena “kļūdas”, kas jums jāzina

  1. Jūs pastāvīgi ēdat, esot ceļā
    Pat veselīgākie salāti, kas apēsti steigā, netiek pilnībā uzsūkti. Organismam nepieciešama mierīga vide gremošanai — bez skraidīšanas apkārt, sīkrīkiem un trauksmes. Kad mēs esam neuzmanīgi ēšanas procesā, mēs jūtamies mazāk paēduši un pārēdamies.
  2. Jūs ēdat vēlu vakarā
    Dārzeņu sautējums plkst. 23:00 nav sliktākais, bet ideāli ir, ja vakariņas tiek pabeigtas 2–3 stundas pirms gulētiešanas. Pretējā gadījumā organismam nav laika sagremot pārtiku, un tas ietekmē ne tikai gremošanu, bet arī miega kvalitāti un enerģijas līmeni no rīta.
  3. Jūs reti dzerat ūdeni, bet dzerat daudz kafijas vai tējas
    Daži cilvēki domā: “Es dzeru šķidrumu — tā ir tēja!” Bet kofeīnam ir diurētiska iedarbība, tāpēc organisms zaudē vairāk ūdens nekā saņem. Dehidratācija ir biežs galvassāpju, noguruma un sausas ādas pavadonis.
  4. Jūs izvēlaties “diētiskus” produktus ar marķējumu “bez cukura”

Daudziem no šiem produktiem ir slēpti saldinātāji vai pārmērīgs sāls un konservantu daudzums. Rūpīgi izlasiet sastāvdaļas, pat ja iepakojums sola “fitnesa rezultātus”.

  1. Jūs ēdat pareizi — bet bez baudas
    Uzturam vajadzētu sniegt ne tikai labumu, bet arī prieku. Ja uztverat ēdienu kā ienaidnieku, tas rada stresu. Un hronisks stress ir tiešs ceļš uz hormonālo nelīdzsvarotību un traucējumiem.
Share: Facebook Twitter Linkedin